“1909” J.H. Schultz – az “önellazítás” története:

Az autogén tréning olyan megfigyelésekből keletkezett, amelyeket J. H. Schultz hipnotizált kísérleti személyeken tett, akik elnehezedésről, melegérzésről, és a kísérlet után testi frissességről, kipihent állapotról számoltak be.

[1] A szakszerűen végzett orvosi hipnózis célja a lazítás, mélyreható nyugalom elérése, és ezáltal a belső nyugtalanságok, félelmek leépítése.

H. Schultz hipotézise: ha az embernél az autohipnotikus átkapcsolás a hipnotizőr szavai által elérhető, és ezáltal a különleges hipnoid állapot áll elő, akkor ezt az állapotot magának az embernek is el lehet érnie gondolatai, elképzelése útján.
március 3. Berlini Orvosi Társaság, “autogén szervgyakorlatok”
január “autogén tréning” elnevezés
H. Schultz alapműve “Az autogén tréning – koncentratív önellazítás” 1932-ben jelent meg. 1969 és 1973 között jelentette meg W. Luthe (Montreal) a hatkötetes “Autogenic Therapy” c. művet, amelyben a tudományos alapművet kiszélesítette és egzakt vizsgálatokkal támasztotta alá.
1. Az ősbizalom
Az emberi fejlődés kora gyermekkori szakaszában a jó anya-gyermek kapcsolatból kifejlődik valami, amit “ősbizalom”-nak nevezünk. Ha az anya elfogadja a gyermekét, akkor kifejlődik a gyermekben annak a képessége, hogy saját magát is szeresse és bizalomra méltónak találja. Az ember csak akkor tudja magát szeretni, ha már egyszer szerették őt. Alapjában véve az autogén tréning ebbe az ősbizalomba való begyakorlást jelent, vagy az ősbizalomnak – és ezáltal az önbizalomnak is – az újra fellelését, hogy megerősítést és megnyugvást nyerjünk.

Olyan érzésélményekről van itt szó, amelyeket a jó anyaölben élhettünk át. ” Ezek szerint a melegség, a ritmus és az állandóság az egészséges ős- és önbizalom kialakulásában alapvetőek.

2. Nyugalom és pihenés elérése
Az autogén tréning segítségével a gyakorló nagyobb belső nyugalmat és higgadtságot ér el. Ezáltal kipiheni magát. A nyugalomból következően önmagával is jobban tud bánni: “barátságosabb lett önmagához“, s ez jelentős feltétele a más emberekkel való érintkezésnek. Ezen túlmenően az autogén tréningnek kifejezett “fáradtságmegszüntető” hatása van, tehát: a gyakorlatot végző néhány perces gyakorlás után frissebbnek és kipihentebbnek érzi magát. Jobban tud koncentrálni is.

Az autogén tréning a funkcionális jellegű alvászavarokban (mind elalvási, mind átalvási zavarokban) jó eredménnyel alkalmazható.

Az autogén tréning során mindenekelőtt a testi jelenségeket célozzuk meg: az izomzat tónusának (alapfeszülésének) csökkentésével rezonancia (együttrezgés) jön létre a lelki jelenségekkel: az ember “nyugodtabb” lesz.

3. Akaratlagos[2] és vegetatív[3] folyamatok harmonizálása
Az autogén tréning során sikerül a vegetatív úton szabályozott simaizomzathoz is impulzusokat juttatni, pl. fokozott vérátáramlás formájában. Az autogén tréningező fokozatosan megtanulja, hogy saját testét érzékelje, legelőször az elnehezedés és a melegség érzetét éli át. Egy testi érzést megtanul érezni, megnevezni. A testi élményei mellett egy hangulatot, élményt felismerni. Ahogy megismeri és tudatosítja Ön-magát úgy lesz környezetével kommunikatívabb, szabadabb és magabiztosabb.

4. A zavaró tényezők kiküszöbölésével növekszik a teljesítmény
Az autogén tréningezők beszámolóiban gyakran jelentős szerepet kap a sportteljesítmények javulása, amit az izommozgások lefolyásának harmonikusabbá válása okoz. Az autogén tréning segítségével a legkülönbözőbb sportágakban jobb eredmények érhetők el egészen a csúcsteljesítményig fokozódóan. A teljesítmény fokozódása jelentős részben a zavaró affektusok kiküszöbölésével keletkezik: ha ellazult és nyugodt vagyok, koncentráltabban tudok dolgozni, jobban össze tudom szedni erőimet, anélkül, hogy feszült vagy görcsös lennék.

5. A koncentráció- és a megjegyzőképesség fokozódása
Koncentrálóképesség azt jelenti, hogy képesek vagyunk a felvett új gondolati tartalmak összegyűjtésére, a megjegyzőképesség pedig azt, hogy a korábban felvett gondolati tartalmak tároljuk.

6. A fájdalom csillapítása annak feloldásával (nem elfojtásával!) egészen a zavar elfogadásáig.
Itt nemcsak a fájdalom egyszerű elfojtásáról van szó. Sokkal inkább magának a fájdalomnak a feloldódását jelenti. A „fájdalomküszöb” változik meg azáltal, hogy a szorongást elhagyjuk.

7. Az önmeghatározás lehetőségei az önszabályozó formulák képzése útján
Bizonyos testi és/vagy lelki zavarok esetében az autogén tréning folyamatába sikeresen lehet bizonyos formulákat közbeiktatni. Ezek által az ún. önszabályozó formulák által a gyakorló saját tréningje egészen személyes, egyéni jelleget nyerhet. A formulák egyrészt a megzavart szervi funkciók normalizálását szolgálják, másrészt az “ostoba megszokások” leépítésétől egészen a karakterformálásig terjednek.

8. Elmélyült önmagunkba tekintés
Az elmélyült önmagunkba tekintés az autogén tréning egy további fokozatához vezet el, az ún. “felsőfok”-hoz. Itt a gondolati elképzelések képszerű megjelenítése (hasonlóan az éjszakai álmokhoz) a törekvésünk; ezek azután mélylélektani szempontok alapján feldolgozhatók.

Az autogén tréning határai
Szükséges alapfeltétel, hogy az egyén a lényeges személyiségvonásaival szabadon rendelkezzék. Ez az eset áll fenn a pszichózisokban (a schizophrén típusú betegségek, ciklotimia), gyengeelméjűségben, súlyos félelmi- és kényszerneurosisokban, továbbá kifejezett histeriás neurosisokban, rögzült karakter- (mag-) neurosisokban, psychopathiában (abnormális személyiség). Testi betegségekben is nehézségek lépnek fel, éppen az akut krízisszituációkban. Magas lázzal járó tüdőbetegség például éppúgy gátolja a tréning kivitelezését, mint egy erős emocionális terhelés, pl. egy közelálló személy halála.

Egészen általánosan fogalmazva: minél nagyobb és szubjektíve megterhelőbb egy probléma, és minél régebben áll fenn, annál kevésbé alakul sikeresen az autogén tréning begyakorlása; minél kevésbé terhelő és minél rövidebb ideje áll fenn a probléma, annál könnyebben sikerül a koncentratív önellazítás. Fontos megjegyzés a csoportvezetők számára: az organikus betegségben szenvedő résztvevőknél, szív-, anyagcsere- és egyéb krónikus betegségekben szenvedőknél a gyakorlatok lefolyását különösen gondosan kell ellenőrízni, keringési zavarban például rendszeres vérnyomásméréssel.

[1] “Hypnos” szó görög eredetű, és alvást jelent. Ez egy különleges állapot az alvás és az ébrenlét között, részleges alvás és részleges ébrenlét. A tudatossági szint lecsökkenése és beszűkülése jön létre (Langen). A hipnózis, mint a szuggesztiós kezelés különleges formája, a pszichoterápia tünetorientált és támogató eljárásai közé tartozik.

Oskar Vogt : hipnotizálni annyit tesz, mint az embert elvezetni egy autohipnotikus (átkapcsolási önhipnotikus) állapotba. Ehhez hozzátartozik a hipnotizálandó erre való fogékonysága. Ebből következik, hogy akarata ellenére senkit nem lehet hipnotizálni.

[2] A harántcsíkolt (akaratlagos) izomzat működése tudatos akaratunktól függ.

[3] Az akaratunktól független simaizomzat a vegetatív (autonóm) idegrendszertől függ.

Kérdésed van az autogén tréninggel kapcsolatban?
Küldd el nekem a kérdéseid az autogén tréninggel kapcsolatban, és e-mailben válaszolok Neked a lehető legrövidebb időn belül.

Fontos: olyan e-mail címet adj meg, amit használsz, és megkapod a válaszaimat az e-mail fiókodba.